SYN_OPTYK – SALON OPTYCZNY ZAWIERCIE

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem.

słoneczne

 Lato powoli zmierza ku końcowi i mogłoby się zdawać, że pora na okulary przeciwsłoneczne także dobiega końca. Nic bardziej mylnego. Sezon na okulary przeciwsłoneczne trwa, a przynajmniej powinien trwać cały rok.

Każdy z nas ma w domu „jakieś” okulary. Gdy tylko słońce zaczyna bardziej przypiekać, stają się one nieodłącznym elementem naszej garderoby. Kiedy dni stają się chłodniejsze,okulary lądują w szafie razem z koszulkami oraz szortami w oczekiwaniu na kolejne lato. Niestety osoby, które ograniczają się do noszenia okularów tylko podczas upalnych lipcowych dni  popełniają błąd, który w przyszłości może je drogo kosztować.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nasze oczy narażone są na skutki promieniowania słonecznego przez cały rok. Zarówno podczas jesiennych spacerów po parku jak i zimowych przechadzek na górskim stoku. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, to właśnie zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ochronę naszych oczu. Sekret tkwi w tym, aby dobrać filtr adekwatny do stopnia nasłonecznienia i pory roku.

Odpowiedni filtr jest bowiem głównym kryterium i warunkiem koniecznym w doborze okularów przeciwsłonecznych. Czym jest Filtr UV?  Filtr UV chroni naszą wrażliwą tęczówkę przed dostaniem się do wnętrza oka promieni UVA i UVB. W zależności od ilości nasłonecznienia wyróżnia się 4 kategorie filtra. Rodzaj kategorii zależy od ilości światła, które przepuszczają soczewki okularów. W pochmurne dni zazwyczaj wybiera się cat. 1 bądź 2. Będąc na wakacjach, szczególnie w miejscach gdzie występuje duże nasilenie promieni słonecznych, najlepiej zapatrzyć się w okulary o cat. 3 lub 4. Kierowcom rekomenduje się noszenie okularów o kategorii 2 albo 3.

Skąd jednak możemy mieć pewność, że nasze okulary posiadają określoną kategorię? Taka informacja powinna znajdować się na oprawce okularów, być naklejona na soczewce lub dołączona do okularów w ulotce informacyjnej. Niestety, sam opis nie wystarczy. Duże znaczenie ma także miejsce, gdzie dokonujemy zakupu. W sezonie letnim nie sposób nie znaleźć ulicy, na której nie byłoby stoiska z okularami. A te cieszą się szczególnym zainteresowaniem małych dzieci, które widząc wymyślne kształty i kolory namawiają rodziców na zakup. Jednak także my, dorośli, widząc okulary na takim stoisku czy w supermarkecie dajemy się zwieść niskiej cenie lub wymawiamy się brakiem czasu i nawet nie zaprzątamy sobie głowy, czy zakupione przez nas okulary posiadają certyfikat i chroniące nasze oczy filtry słoneczne. W końcu okulary to okulary prawda? Wychodząc z takiego założenia tylko narażamy swoje oczy. Okulary, które nie zostały zakupione w profesjonalnym salonie optycznym nie pomogą nam, a nawet są w stanie uszkodzić nasz wzrok! Szczególnie tyczy się to tych z bardzo ciemnymi a nawet czarnymi soczewkami. Kiedy zakładamy  takie okulary, nasze źrenice momentalnie się rozszerzają, a przez to absorbują jeszcze więcej światła. Brak filtrów sprawia, że nasze oczy nie są w żaden sposób chronione, a szkodliwe promienie przedostają się do wnętrza gałki. 

Postępując w ten sposób narażasz swoje oczy na poważne uszkodzenia i choroby. Nawet jeśli teraz nie odczuwaszżadnych dolegliwości, pamiętaj że mogą się one pojawić po latach w postaci zaćmy, czerniaka wewnątrzgałkowego, które mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku!Zastanów się czy warto wydać mniej i nie mieć pewności, że zakupiony produkt ochroni Twój wzrok, czy zainwestować w okulary, które zapewnią Twoim oczom profesjonalną ochronę .

AP.